Ciężko znaleźć osobę, która choć raz w życiu nie spotkała się z tą chorobą. Mało jest również osób, które wiedzą, czym dokładnie jest grypa. W skrócie, grypa to ostra, bardzo zaraźliwa choroba układu oddechowego. Choroba ta jest wywołana przez RNA wirusy z rodziny Orthomyxoviridae. W
yróżniamy wirusy A i B tworzące jeden rodzaj i wirus C, który jest rodzajowo odmienny. Grypa, jako choroba występuje najczęściej w postaci ognisk miejscowych, czasami, jako epidemia lub pandemia. Najwięcej zachorowań notuje się jesienią i wczesną zimą. Najczęstszymi objawami klinicznymi jest nagły początek z bólem głowy i wysoką gorączką nawet do 40 stopni Celsjusza. Ponadto suchy kaszel, dreszcze, bóle głowy, mięśni pleców i nóg oraz ogólne osłabienie, które może trwać bardzo długo. Objawy mogą trwać nawet do kilku tygodni.
Czym jest źródło zakażenia? Źródłem zakażenia jest po prostu chory człowiek w każdym wieku. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową przez kaszel lub śluz z nosa. Co ciekawe, osoba zakażona wydala wirusa z organizmu już na 1-6 dni przed wystąpieniem objawów chorobowych i aż do tygodnia po ich ustąpieniu. Po wdechu, wirus osiada w jamie noso-gardłowej, a nawet w tchawicy i drzewie oskrzelowym.
Pierwotnym miejscem zakażenia jest nabłonek migawkowy. Podczas choroby ulega on zniszczeniu. Jeśli zniszczenie nabłonka jest masywne, jego odtworzenie w okresie zdrowienia może trwać nawet do 1 miesiąca. Podczas pierwszego i drugiego tygodnia choroby mogą wystąpić powikłania, najczęściej są to nadważenia bakteryjne, zwłaszcza płuc, prowadzące do zapalenia płuc.